Plastiklərin parçalanması 1000 il çəkir
Plastik butulkalardakı suyun filtrdəki sudan nə ilə fərqləndiyi məlum olub.
Aztibb.az glas.ru-ya istinadən yazır ki, mütəxəssis suyun təmizlənməsi üçün xüsusi filtrin seçilməsinin mahiyyətini izah edib, həmçinin süzülmüş su ilə plastik butulkalardakı su arasındakı fərqdən danışıb.
Mütəxəssis Alevtina Veselaya izah edib ki, bir plastikin təbiətdə çürüməsi təxminən min il çəkir.
Əksər insanlar arasında kran suyunu təmizləməyin ən məşhur üsullarından biri qaynatmaqdır. Lakin mütəxəssis bunun təsirsiz bir üsul olduğunu iddia edir.
“Plastik butulkalardan su xüsusi üsullarla təmizlənir, bir çox təmizlənmə mərhələlərindən keçir və su süni şəkildə minerallaşır. Ümumi minerallaşma suda həll olunan maddələrin miqdarıdır. Ümumi qeyri-üzvi duzlar suyun ümumi minerallaşmasına ən çox təsir göstərir”, - mütəxəssis qeyd edib.
Ev filtrasiyasının köməyi ilə suyu keyfiyyətli şəkildə təmizləmək, həmçinin xlor qoxusundan və dadından tamamilə xilas olmaq mümkündür. Ancaq ev filtrləri mütəmadi olaraq dəyişdirilməlidir və onların seçiminə məsuliyyətlə yanaşmaq lazımdır. Filtr seçməzdən əvvəl, sink kimi sağlamlığınızı yaxşılaşdıra biləcək bəzi mikroelementlərə diqqət yetirməlisiniz.