1 il spirtli içki qəbul etməsəniz, orqanizminizdə hansı dəyişikliklər baş verir? - TƏDQİQAT
Alimlər bir il ərzində spirt qəbul edilmədikdə orqanizmdə hansı dəyişikliklərin baş verdiyini elmi dəlillərlə nümayiş etdiriblər.
Aztibb.az “TRT Haber”ə istinadən xəbər verir ki, alkoqolun zərərli təsirləri mütəxəssislər tərəfindən tez-tez xəbərdarlıqlarla xatırladılır. Digər tərəfdən, xüsusilə son illərdə populyarlaşan, internet üzərindən təşkil edilən və bir çox insanın hekayələrini paylaşdığı 'Alkoqolsuz Oktyabr' kimi müxtəlif tədbirlər var.
Bu dövrdə insanlar internetdə bir-birlərinə təsəlli verir və bir ay ərzində “pis vərdişlərdən” uzaq durmağa çalışırlar. Son zamanlar bu cür fəaliyyətlər artıb.
Bəs 1 il spirtli içki qəbul etməsəniz orqanizminizdə hansı dəyişikliklər baş verəcək?
Bundan sonra enerji səviyyəsində və əhval-ruhiyyədə böyük irəliləyiş var. Həyatdan həzz almağa çox təsir edən dopamin səviyyəsi normal səviyyəyə qayıdır və beləliklə insanlar bir çox fəaliyyətdən daha çox həzz almağa başlayırlar.
Spirtli içki qəbul etdikdən sonra çox dopamin ifraz edən beyin dopamin reseptorlarını həddindən artıq yükləyir və uyuşur. Daha sonra bunu düzəltmək üçün beyində kədər və ümidsizlik hormonları əmələ gəlir. Ancaq alkoqoldan qısa müddətə də olsa imtina edənlər bu cür problemləri asanlıqla aradan qaldıra bilirlər.
Ancaq alkoqolun tərkibində yüksək kalori olduğu üçün sağlam şəkildə arıqlamaq da mümkündür. Alkoqolu yemək vərdişləri ilə əvəz etməmək vacibdir.
Bəs bir ildən sonra? 1 il ərzində spirtli içki qəbul etməyən insanın enerjisində böyük artım, sağlam əhval-ruhiyyə olur və sosial münasibətlər yaxşılaşır. Dopamin səviyyəsinin artması sayəsində yeni təcrübələrə daha yaxşı reaksiya verilir və insanlar daha xoşbəxt olurlar.
Bundan əlavə, həm gündəlik həyatda, həm də iş səmərəliliyində əhəmiyyətli artım olur. Mütəxəssislər, pulqabınızı da xoşbəxt edən bu vərdiş sayəsində spirtli içkilərə və ya şənliklərə pul xərcləmək əvəzinə müxtəlif zövqlər verən bir çox vərdişlərə qapı açıldığını bildirirlər.
Nəhayət, xərçəng, ürək xəstəliyi, qaraciyər və böyrək xəstəlikləri riski əhəmiyyətli dərəcədə azalır və orqanizmin xəstəliklərə qarşı immun funksiyası daha yaxşı işləyir.