Həkim: İnsanın neçə il yaşayacağını məhz qaraciyər müəyyən edir
Həkim Valeri Breder qaraciyərin insan orqanizmi üçün əhəmiyyəti haqqında fikirlərini bölüşüb. O, qeyd edib ki, qaraciyər hətta ürəyin rolunu belə üstələyərək ömrün uzunluğunun müəyyən edilməsində son dərəcə mühüm rol oynayır.
Aztibb.az “Gazeta” nəşrinə istinadən xəbər verir ki, həkimin fikrincə, ürək əhəmiyyətinə baxmayaraq, qaraciyərdən fərqli olaraq mürəkkəb funksiyaları yerinə yetirmir. O, qaraciyəri əvəz etmək mümkün olmayan kritik orqan adlandırıb.
Mütəxəssis qaraciyərin orqanizmdə çoxlu sayda funksiyaya cavabdeh olan unikal bir fabrik olduğunu vurğulayıb. Və hətta bu funksiyalardan birinin pozulması bir insanın həyatı üçün ölümcül ola bilər. Sadə bir nasos olan ürəkdən fərqli olaraq, qaraciyər mürəkkəb prosesləri həyata keçirir.
Qaraciyərin ilk vacib funksiyası - zülal sintezidir. Qaraciyər bir çox bioloji aktiv maddələri, hormonları və fermentləri sintez edir. Məsələn, orqanizmdə faydalı və zərərli maddələrin daşınmasında böyük rol oynayan protein albumin.
Qaraciyərin ikinci mühüm funksiyası detoksifikasiyadır. Xarici mühitdən tez-tez bağırsaqlar vasitəsilə daxil olan toksinləri bədəndən çıxaran qaraciyərdir.
Həkim vurğulayıb ki, qaraciyərin vəzifəsi təkcə orqanizmə lazım olmayan maddələrlə məşğul olmaq deyil, həm də lazım olanları udmaqdır. Bundan əlavə, qaraciyər ödün sintezindən məsuldur və bədənin enerji ehtiyatıdır, bir çox funksiyaya malikdir.