Dünyada çox sayda insan yod çatışmazlığı problemi ilə üzləşir. Bilməlisiniz ki, bu, sağlamlığınıza son dərəcə mənfi təsir göstərə bilər.
Aztibb.az “Med Novelty” portalına istinadən xəbər verir ki, yod olan təbii mineral, xüsusilə də ondan vacib hormonlar istehsal etmək üçün istifadə edən qalxanabənzər vəzinin düzgün işləməsi üçün son dərəcə vacibdir.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, yod çatışmazlığı müxtəlif simptomlarla özünü göstərən hipotiroidizm kimi tanınan bir vəziyyətə səbəb ola bilər.
Ümumi əlamətlər xroniki yorğunluq, aşağı enerji və normal çəki saxlamaqda problemlərdir.
Digər simptomlar quru dəri, saç tökülməsi, udma çətinliyi hissi ola bilər. Yod çatışmazlığı insan beyninin koqnitiv funksiyalarına da təsir edə bilər: yaddaş, konsentrasiya və zehni sayıqlıqda çətinliklər və s.
Qadınlarda yod çatışmazlığı menstruasiya dövrünün pozulması şəklində özünü göstərə bilər və hamilə qadınlar üçün bu, düşmə və ya ölü doğuş kimi ciddi fəsadlar yarada bilər.
Yod çatışmazlığını müəyyən etmək üçün yuxarıda təsvir olunan bütün simptomlara diqqət yetirmək və zəruri hallarda endokrinoloqa müraciət etmək və müayinədən keçmək vacibdir.
Bundan əlavə, orqanizmi kifayət qədər miqdarda yodla təmin etmək lazımdır. Buna nail olmağın ən yaxşı yolu düzgün qidalanmadır. Bu mineral ilk növbədə dəniz yosunu, dəniz balığı və dəniz məhsulları, süd məhsulları, yumurta və yodlaşdırılmış duzla zəngindir.
Eyni zamanda, torpaqda yod çatışmazlığı olan yerlərdə qida əlavələri tələb oluna bilər. Hər hansı əlavələrə başlamazdan əvvəl bədən üçün zərərli ola biləcək artıq yodun (hipertireoz) qarşısını almaq üçün həkimə müraciət etmək vacibdir.