Aşiq insanın beynində nə baş verir? - TƏDQİQAT
Avstraliyalı alimlər aşiq insanın beynində baş verən prosesləri müzakirə ediblər. Belə bir vəziyyətdə işləyən mexanizm romantik hisslərin obyektini bütün digər insanlardan fərqləndirir.
Aztibb.az xəbər verir ki, Kanberra və Cənubi Avstraliya universitetlərinin əməkdaşlarının işinin nəticələrini “Behavioral Sciences” elmi nəşri dərc edib.
Nəşrin məlumatına görə, eksperimentə 1,5 mindən çox gənc cəlb olunub. Bütün iştirakçılar araşdırma zamanı aşiq olduqlarını bildiriblər. Göründüyü kimi, insan beynində romantik hisslər yarananda xüsusi mexanizm işə düşür. Aşiq insanın hiss etdiyi bir proses başlayır.
Tədqiqatda iştirak edən könüllülər elm adamlarına partnyorları yanlarında olarkən duyğularını təsvir ediblər. Bundan əlavə, elm adamlarını fərdin sevgilisi ilə keçirməyə ayırdığı vaxt sualı maraqlandırıb.
Alimlər aşiq insanların beynində baş verən prosesi davranış aktivləşdirmə sistemi adlandırıblar. Belə şəraitdə insan sevgi obyektini başqalarından üstün tutur.
Avstraliyalı mütəxəssislər davranışda belə aktivləşmə sisteminin əsasını oksitosin və dopamin hormonlarının istehsalının artmasında görüblər.