Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Multikulturalizm və Tolerantlıq Fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva Lambert Akademik Nəşriyyatı ilə əlaqələrini davam etdirir. Lambert Akademik Nəşriyyatı bu günlərdə filosof Xatirə Quliyevanın elmi redaktorluğu və tərtibatında “ANAS – 80. Azərbaycan Alimlərinin məqalələri – İdentikllik və Qlobal Etika Problemləri 4.0 Sənaye inqilabı Kontekstində (“Articles of Azerbaijan Scientists. Identity and Global Ethical Problems in the Context of the 4.0 Industrial Revolution. ANAS – 80”) məqalələr toplusunu nəşr edib
Topluya AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Milli Akademiyanin Nizamnaməsi Azərbaycan Elmİnin İnkişaf Prosesində Yol göstərən Mayak kimi” (The Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan as a Beacon Guiding the Way in the Development Process of Science), fəl.e.d. dosent Xatirə Quliyevanın “İqlim, İnsan və Etika Problemi 4.0 dünya sənaye inqilabı kontekstində Sosial - Fəlsəfi Təhlil” (Social-Philosophical Analysis of the Climate – Human and Ethics Problem in the Context of the 4.0 World Industrial Revolution), fəl.e.d. prof. Məmməd Rzayevin “Müasir Dövrdə Özgələşmənin Sosial-Fəlsəfi Mahiyyəti Haqqında” (On the Socio-Philosophical Nature of Alienation in Modern Times), “Milli şüur və müasir şəxsiyyətin mahiyyəti” (National Consciousness and the Essence of Modern Identity), fəl.e.d. dosent Ziba Ağayevanın “Müasir Texnologiya Dəyişiklikləri Dövründə Azərbaycanda identiklik Probleminin Nəzəri Perespektivləri” (Theoretical Perspective on the Problem of İdentity of Azerbaijanis in the Era of Modern Technological Changes), fəl.e.d. prof. Qərib Allahverdiyevin “İctimai Həyatda Azadliğin Məhdudlaşdirilmasi Zərurəti Haqqinda” (About the Necessity of Resriction of Freedom in a Certain Degree in Society) və “The Moral Ideal as an Ingredient of Social Progress” (Mənəvi İdeal Sosial Tərəqqinin inqredenti kimi), fəl. elmləri doktoru, doset Yusif Hüseynovun “Azərbaycanin Maarifçi Mütəfəkkirlərinin Fəlsəfi Təlimində Ənənəvilik və Modernizm”(Traditionality and Moder¬nism in the Modernist Philosophical Doctrine of Azerbaijan Enlightenmentist), fəl.ü.f.d. dosent Abbas Əhmədovun “Azərbaycanın maarifçi mütəfəkkirlərinin milli şüurun oyanmasında və təşəkkülündə rolu” (The Role of Azerbaijani Enlightenment Thinkers in Awakening and Formation of National Consciousness), fəl.e.d., dosent Lalə Mövsümovanın “Ətraf Mühitin Qorunması Azərbaycanın Milli Prioritetlərindən biridir” (Save the Environment a s one of the National Priorities Azerbaijan), fəl.e.d. prof. Rəna Mirzəzadənin, “ Süni İntellekt Konteksində Dördüncü Sənaye İnqilabı və Milli Strategiyaların Geosiyasi Hədəfləri” (The Fourth Industrial Revolution and the geopolitical target of national strategies: Artificial intelligence contex) fəl.e.d., dosent Eyyub Kərimovun “Fəlsəfə Müasirlik Kontekstində” (Philosophy in the Context of Modernity), tarix elmləri doktoru, dosent Röfət Quliyevin “Heydər Əliyevin Azərbaycanda Akademik Elm Sahələrinin İnkişafı Strategiyası (1970-1980-ci illər)” (Hayder Aliyev's Strategy for the Development of Academic Science Fields in Azerbaijan (1970-1980s), fil. ü.f.d.dosent Zümrüd Məsimovanın “Azərbaycan Mərasim olklorunda Mövlud Ənənəsi və onun Əcdad Kultu ilə Əlaqəli Xüsusiyyətləri” (The Mawlid Tradition in Azerbaijani Ceremony Folklore and its Features Associated With the Cult of Ancestors), tarix ü.f.d. dosent Günel Aslanlının “Heydər Əliyev və Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq əlaqələri” (Heydar Aliyev and the international relations of Azerbaijani youth), fil.ü.f.d. dosent Aynur Mahmudun “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığında Başlıqların Semantik, Funksional və Üslub Xüsusiyyətlərinin Linqvistik Təhlili”( linguistic Analysis of Semantic, Functional and Stylistic Features of Titles in the Works of Muhammad Fuzuli), gənc tədqiqatçi Zeynəb Həcənovanın “Cəmyiyyətdə Münasibətlərin Əsas Sosial - Psixoloji Davranış Xüsusiyyətləri” (The Main Social-Psychological Manifestation Characteristics of Interaction in Society) və başqalarının məqalələri daxil edilmişdir.
Lambert Akademik Nəşriyyatı bu günlərdə filosof Xatirə Quliyevanın elmi redaktorluğu və tərtibatında çap olunmuş “ANAS – 80. Azərbaycan Alimlərinin məqalələri – İdentikllik və Qlobal Etika Problemləri 4.0 Sənaye inqilabı Kontekstində (“Articles of Azerbaijan Scientists. Identity and Global Ethical Problems in the Context of the 4.0 Industrial Revolution. ANAS – 80”) məqalələr toplusunun məsul redaktoru tarix elmləri doktoru, dosent Röfət Quliyev, redaktorları Multikulturalizm və Tolerantlıq Fəlsəfəsi şöbəsinin əməkdaşları Sevinc (Nisa) Quliyeva və Lalə Əliyevadır.
Məqalələr toplusu Multikulturalizm və Tolerantlıq Fəlsəfəsi şöbəsinin AMEA-nın 80 illiyinə həsr olunmuşdur. Kitablar bir neçə gün əvvəl Hollandiyadan poçtla Azərbaycana göndərilmişdir.